دندانهای شیری کودکان

دندانهای شیری

دندان های شیری اصطلاحی برای دندان های کودک یا دندان های اولیه است. تکامل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز می‌شود و معمولاً بعد از تولد در سنین شش ماهگی در می‌آیند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می‌شوند.

مجموعه دندان های اولیه معمولاً ۲۰ دندان است. تعداد ۱۰ عدد در آرواره بالا و ۱۰ عدد در آرواره پایینی. که به مرور می‌افتند و ۳۲ عدد دندان دائمی جای آنها را می‌گیرند.

زمان رشد دندانهای کودکان:

به طور معمول، وقتی که کودک حدودأ ۶ ماهه است، دندانهای او شروع به رشد می کنند. اولین دندان ظاهر شده معمولاً دندان پیشین میانی در فک پایین است. دندان دوم معمولاً درست در کنار دندان اول ظاهرمی شود.

چهار دندان بعدی که ظاهر می شوند، معمولاً چهار دندان فوقانی هستند. این دندان ها معمولاً حدود دو ماه پس از ظاهر شدن همان دندان ها روی فک پایین شروع به رشد می کنند.

مولر دوم معمولاً آخرین دندان از ۲۰ دندان شیری است که تا سن حدود ۲ سال و نیم در دهان کودک ظاهر می شود.

دوران جايگزيني دندانهاي شيري با دائمي:

  از شش سالگي تا دوازده سالگي دوراني است كه دندانهاي شيري به تدريج افتاده و دندانهاي دائمي جايگزين آن مي شوند. رعايت نكات بهداشتي و مراقبت هاي لازم در اين دوران اهميت ويژه اي دارد.

زمان نخستین معاینه‌ی دندانپزشک کودک:

بنابر توصیه‌ی متخصصان آکادمی پزشکی و دندانپزشکان اطفال آمریکا، نخستین مراجعه به دندانپزشک کودک باید در دوازده‌ماهگی انجام شود. در این دیدار، معمولا پزشک درباره‌ی روش‌های مراقبت از دندان‌های کودک، به والدین آموزش می‌دهد.

اگر بیمار کوچولو همکاری کند و آرام باشد، دندانپزشک یا دستیار او می‌توانند روش‌های تمیزکردن دندان‌هایش را به والدین نشان دهند. البته دندانپزشک‌ها به بیماران کوچولوی خوش‌رفتار خود معمولا جایزه می‌دهند و بدین ترتیب، این رفتار او را در دندانپزشکی‌ها به عادت تبدیل می‌کنند. 

توسط |۱۴۰۲/۵/۲۸ ۱۴:۳۲:۴۶دی ۲۸ام, ۱۳۹۸|دندانپزشکی کودکان|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه