ارتودنسی دندان

/ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان۱۳۹۸/۱۰/۱۸ ۸:۲۳:۵۴

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی راهی برای صاف کردن یا حرکت دندانها، برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه عملکرد آنها است. ارتودنسی همچنین با پخش فشار گزش در تمام دندان های شما می تواند به مراقبت درازمدت از دندان ، لثه و مفاصل فک کمک کند.

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که ناهنجاری های مربوط به دندان ها و فک را اصلاح می کند. اینکه تمیز نگه داشتن دندانهای نامنظم وکج سخت تر است و دندان ها در معرض خطر از پوسیدگی زودهنگام و بیماری پریودنتال (بیماری لثه‌ که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود) قرار میگیرند. این مشکل  باعث ایجاد افشار اضافی روی عضلات جویدنی می شود که می تواند منجر به سردرد ، سندرم TMJ و درد در ناحیه فک گردد. نهایتاً ظاهر نامناسب دندان ها می تواند موجب کاهش اعتماد به نفش افراد در جامعه شود.

از مزایای درمان ارتودنسی می توان به دهان سالم تر، ظاهری دلنشین تر و دندان هایی با احتمال ماندگاری بیشتر اشاره کرد.

در اینجا پنج نوع معمول بریس و نوع کاربرد آنها بیان شده است:

نوع ۱: بریس های فلزی

بریس های فلزی که معمولاً “بریس های سنتی” نیز نامیده می شوند ، دو مؤلفه اساسی دارند. براکت های فلزی که روی دندان ها قرار می گیرند و سیم فلزی انعطاف پذیری  که از طریق براکت ها به حالت پیچ در می آیند تا بتوانند به دندان ها فشار بیاورند و در نهایت آنها را حرکت دهند. این نوع بریس ها بیشتر در نوجوانان کاربرد دارند، زیرا ارزان ترند و اغلب سریعترین روش حرکت دندان ها به مکان های ایده آل خود هستند.

در گذشته براکت ها و سیم های مورد استفاده برای بریس های فلزی بسیار مورد توجه واقع می شدند و برای افراد بسیار آزار دهنده بودند. بریس های فلزی امروزی نسبت به گذشته بسیار کوچکترند و کمتر مورد توجه قرار می گیرند. همچنین فناوری جدید سیم هایی ایجاد کرده است که دندانها را سریعتر و با درد کمتری نسبت به گذشته حرکت می دهد. بسیاری از نوجوانان توانایی انتخاب رنگ باندهای لاستیکی در اطراف هر براکت را دوست دارند و تحمل بریس را برای آنان آسان تر میکند.

نوع ۲: بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی یک جایگزین بسیار محبوب برای بریس های فلزی هستند. از آنجا که براکت ها از جنس مواد سرامیکی ساخته شده اند که بی رنگ و دارای بافتی مشابه دندان ها هستند ، دیدن براکت های سرامیکی روی دندان ها بسیار دشوار است. بسیاری از ارتودنتیست ها همچنین از سیم هایی استفاده می کنند که رنگ دندان های بیمار است، بنابراین دیدن المانها تقریبا غیرممکن است. پس از توسعه سیستم بریس های سرامیکی، متقاضیان زیادی پیدا کرد و بریس های فلزی کمتر مورد توجه واقع شدند.

بریس سرامیکی امروزه توسط برخی ارتودنتیست ها ارائه می شود. در حالی که آنها از پرانتزهای فلزی گران تر هستند، به مراتب کمتر مورد توجه قرار می گیرند و درمان هایی مانند بریس شفاف که سریعتر به نتیجه مطلوب میرسند، به بیمار پیشنهاد می شود. با این حال ، براکت ها نیز مانند دندانهای واقعی، می توانند به راحتی لکه دار شوند و اگر بیماران در نظافت آن کوشا نباشد، بریس های سرامیکی هم غالباً همان سطح ناراحتی را نسبت به بریس های فلزی سنتی دارند.

نوع ۳: بریس های لینگوال

این روش در اصل همان بریس های فلزی است، با این تفاوت که در قسمت داخلی دندان ها قرار میگیرد، به جای آنکه در قسمت بیرونی باشد، بریس های لینگوال مزایایی دارند، از جمله اینکه به همان اندازه پرانتزهای سنتی و سرامیک هستند، اما از خارج از دهان قابل دیدن نیستند. و در صورتی که دهان باز شود ، المان ها قابل مشاهده هستند، اما به مراتب مزاحمت کمتری ایجاد می کنند و احتمالاً نسبت به براکت ها و سیم های جلوی دندان ها کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

بریس های لینگوال نقاط ضعفی هم دارند که آنها را برای بسیاری از بیماران انتخابی نامناسب می کند. تمیز کردن آنها بسیار دشوار است، زیرا فرد نمی تواند بریس ها را ببیند. همچنین صحبت کردن فرد را دشوار می کنند. مانند تمام درمان های ارتودنسی ، یک منحنی یادگیری برای گفتار وجود دارد، اما بریس های لینگوال گفتار را اغلب از انواع دیگر بریس ها بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد. بریس های لینگوال همچنین برای کسانی که شرایط ارتودنسی پیچیده ای دارند و نیاز به درمان گسترده دارند گزینه مناسبی نیست. و از آنجا که فرایند درمان طولانی تر می شوند و اغلب از پرانتزهای سنتی گران تر هستند ، بیشتر بیماران تصمیم به این نوع درمان نمی گیرند.

نوع ۴: بریس های سلف- لیگیت

در این نوع درمان نیز مانند بریس های فلزی و سرامیکی ، بریس های مخصوص اتصال از سیستم براکت و سیم استفاده می شود. این ممکن است از نوع بریسی باشد که امروزه بیشتر ارتودنتیست ها از آن استفاده می کنند، اما هنوز هم بسیاری از آنها از سیستم سنتی استفاده می کنند. در این نوع بریس ها به جای سیستم باند لاستیکی، از براکت هایی استفاده می شود که دریچه یا گیره هایی روی آن تعبیه شده و با باز و بسته شدن آن سیم نگه داشته می شود. این گریس ها نسبت به سایر انواع بریس ها دردناکتر هستند و همچنین در این نوع درمان قرار است تعداد جلساتی که بیمار باید به دندان پزشک مراجعه کند کاهش یابد.

این نوع بریس ها در هر دو نوع فلزی و سرامیکی یافته می شوند، اما برای هر بیمار انتخاب مناسبی نیست. در حالی که دوره های درمانی را کوتاه می کنند، ممکن است تمام نیازهای درمانی مورد نیاز بیمار را برای انجام یک ارتودنسی موفق ارائه ندهند.

نوع ۵: بریس شفاف

ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف رایج ترین و مؤثرترین سیستم “بریس های” نامرئی در بازار است. در حالی که آنها برای هر بیمار ایده آل نیستند، مزایای بسیاری را  ارائه می دهند، از جمله قابلیت تمیز کردن دندانها با توجه به اینکه بریس متحرک است. آنها در اصل نامرئی هستند و وقتی بیمار به استفاده از آنها عادت کرد، می تواند بسیار راحت تر از بریس های فلزی باشد.

بریس شفاف معمولاً از بریس های سنتی گران تر است و این سیستم هنوز برای شرایط بسیار شدید ارتودنسی راه حلی ندارد. با این حال، این انتخاب عالی را برای کسانی که می خواهند یک راه درمانی منعطف تر انجام دهند، ایجاد می کند.