کامپوزیت دندان

/کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۵:۳۴:۴۲

ترمیم دندان با کامپوزیت:

کامپوزیت های دندانی نوعی از رزین های مصنوعی هستند که به عنوان مواد ترمیم کننده در دندانپزشکی استفاده می شود. مواد کامپوزیتی مدرن کاربردهای زیادی در دنیای دندانپزشکی امروزه دارند.

فواید اصلی کامپوزیت های دندان کدام است؟

باندینگ:

کامپوزیت دندان به صورت شیمیایی به ساختار دندان می پیوندد. این عمل ساختار دندان را تقویت می کند و یکپارچگی ساختمان اصلی دندان را بازیابی می کند. از آنجا که کامپوزیت ها به دندان میچسبند، نواحی پوسیده دندان برای ترمیم کامپوزیت باید برداشته شوند.

کامپوزیت دندانپزشکی به دو روش مختلف قابل استفاده هستند:

۱) کامپوزیت های دندانی مستقیم

کامپوزیت های دندانی مستقیم توسط دندانپزشک در محیط بالینی استفاده می شوند. فرآیند پلیمریزاسیون معمولاً با یک دستگاه اشعه نور به صورت دستی انجام می شود که طول موج های خاصی را برای شروع فرایند پلیمریزاسیون ساطع می کند. هنگام استفاده از دستگاه اشعه، باید به اندازه کافی آن را  نزدیک به سطح رزین نگه داشت، و نیز برای حفاظت از چشم از عینک مخصوص استفاده شود.

از کامپوزیت های دندانی مستقیم می توان برای پر کردن حفره یا شکافهای کوچک بین دندانها ، تغییر شکل مجدد دندانها، افزایش طول عمر دندانها یا اصلاح شکل یا رنگ دندانها استفاده کرد.

۲) کامپوزیت های دندانی غیر مستقیم

کامپوزیت های غیرمستقیم در خارج از دهان و در واحدهای پردازشی با قابلیت ایجاد استحکام بیشتر در ساختار ساخته شده و سطح انرژی بالاتر نسبت به لامپ های دستی ساخته می شوند. کامپوزیت های غیرمستقیم ماندگاری طولانی تری دارند و نسبت به کامپوزیت های مستقیم سطح و عمق بیشتری دارند.

کامپوزیت های دندانی غیر مستقیم می توانند برای موارد زیر استفاده شوند:

 • پر کردن حفره های دندان با تکنیک غیرمستقیم
 • پر کردن شکاف بین دندان ها
 • تغییر شکل دندان ها
 • تاج های کامل یا جزئی بر روی دندان های تکی
 • بریج هایی با ۲-۳ دندان و بریج های چسبیده
 • روکش ها (ونییر)

کامپوزیت چگونه بر روی دندان قرار می گیرد؟

پس از آماده سازی دندان، دندانپزشک کامپوزیت را به صورت لایه ای بر روی دندان قرار می دهد و معمولاً از یک نور مخصوص برای سخت شدن هر لایه استفاده می شود. پس از اتمام فرآیند، دندانپزشک کامپوزیت را بر روی دندان شکل می دهد و سپس با صیقل نمودن سطح دندان از تغییر رنگ زودهنگام جلوگیری می شود.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

زیبایی شناسی مهمترین مزیت کامپوزیت ها است ، زیرا دندانپزشکان می توانند با ترکیب رنگ ها، رنگی تقریباً یکسان با دندان واقعی ایجاد کنند. کامپوزیت ها برای حفظ ساختار باقیمانده دندان استفاده می شوند. با جلوگیری از شکستن دندان و در واقع عایق کاری دندان منجر به کاهش حساسیت دندان نیز در مقابل تغییرات بیش از حد دما می شود.

مضرات کامپوزیت دندان چیست؟

بعد از انجام کامپوزیت، دندان ها ممکن است دچار حساسیت موقتی شوند. همچنین، در صورت نوشیدن چای، قهوه یا سایر غذاها، رنگ کامپوزیت می تواند کمی تغییر کند. دندانپزشک می تواند برای رفع نگرانی بیمار از تغییر رنگ دندان ها یک پوشش پلاستیکی شفاف روی کامپوزیت قرار دهد و از تغییر رنگ دندان جلوگیری کند.

در ده سال گذشته، پر کردن دندان با کامپوزیت، به دلیل ایجاد ظاهری طبیعی و هم رنگ دندان به عنوان یک ترمیم کننده مناسب تر نسبت به پر کننده های آمالگام (نقره ای) تبدیل شده است. این پر کننده های دندانی با رنگ سفید، بسیار قوی، بادوام و انعطاف پذیر هستند و می توانند در مقابل نیروهای جویدنی مقاومت کنند.

در شرایط خاص ، دندانپزشک ممکن است از آمالگام برای پر کردن  دندان استفاده کند و این موضوع در قرار ملاقات شما مورد بحث قرار می گیرد. در اینجا برخی از دلایل استفاده از پرکننده دندان کامپوزیت آورده شده است:

 • دندان خرد شده را می توان با مواد پر کننده کامپوزیت فیکس کرد.
 • شکاف دندان ها قابل بهبود است.
 • گاهی اوقات با مواد پر کننده کامپوزیت می توان ترک های دندانی را ترمیم کرد.
 • دندانهایی که شکستگی های کوچک و یا بزرگ دارند و یا ترک های بزرگی بر روی آن ها ایجاد شده است، ممکن است نیاز به یک  پوشش، روکش یا تاج داشته باشند.
 • پوسیدگی را می توان از بین برد و ساختار دندان را با کامپوزیت ترمیم کرد.
 • دندان های فرسوده شده با افزایش سن قابل ترمیم است.

اگر در دندان هایتان احساس حساسیت و یا حتی درد دارید، حتماً سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. هر نوع حسی که طبیعی نیست ، باید مورد بررسی و مراقبت قرار گیرد تا به دنبال آن مشکلات جدی تری بروز نکند. یک پر کردن ساده دندان با کامپوزیت بسیار بهتر از روکش و یا عصب کشی دندان شماست. در اینجا مراحلی که ما برای انجام پر کردن دندان با کامپوزیت انجام می شود، آورده شده است:

 1. دندان بی حس می شود
 2. پوسیدگی دندان برداشته می شود ، دندان تمیز و برای ترمیم آماده می شود
 3. مواد پر کننده کامپوزیت سپس به منطقه اضافه شده و با یک اشعه سخت می شود.
 4. سپس دندان و و بخش ترمیم شده پولیش می شود و عمل کامل می شود
 5. این فرآیند در همان جلسه اول آغاز و تکمیل می شود

اگر در مراجعه به دندانپزشک مردد هستید ، ما به شما کمک خواهیم کرد. تیم دندانپشکی کلینیک دکتر ناصری یک تجربه دندانپزشکی راحت و لذت بخش را برای بیماران خود فراهم می نماید. کلینیک دکتر ناصری مورد استقبال بیمارانی قرار می گیریم که قبلاً از مراجعه به دندانپزشک ناراضی بوده اند و اکنون از مراجعه به دندانپزشکی لذت می برند.

لطفا برای تعیین وقت ملاقات دندانپزشکی بعدی خود با شماره ۰۲۱۸۸۶۸۷۰۱۳ تماس بگیرید. ما خوشحالیم که به سؤالات شما در مورد دندانپزشکی و مراقبت از دندان ها پاسخ دهیم.