روکش دندان

/روکش دندان
روکش دندان۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۹:۰۴:۲۸

روکش دندان پوششی است که دندانپزشک آن را روی دندان می گذارد. روکش دندان را به شکل، اندازه و عملکرد طبیعی باز می گرداند و می تواند دندان را قوی تر کرده یا ظاهر آن را بهبود بخشد.

 

شرایطی که ممکن است دندان به روکش نیاز داشته باشید:

 • حفره ای ایجاد شده روی دندان، برای پر کردن خیلی بزرگ باشد
 • دندانی دارید که ترک خورده، فرسوده یا ضعیف شده است
 • در صورتی که دندانی عصب کشی شده باشد، روکش از دندان ترمیم شده محافظت می کند
 • برای پوشاندن دندانی که تغییر رنگ داده یا شکل ظاهری بدی دارد و بهبود بخشیدن به  لبخند

 

جنس روکش دندان از چیست؟

روکش ها از مواد مختلفی از جمله آلیاژهای فلزی، سرامیک، پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند. این روکش ها غالباً به رنگ دندانهای طبیعی هر فرد ساخته می شود.

هدف دندانپزشک این است که روکش کاملأ طبیعی به نظر برسد و به راحتی در دهان شما قرار بگیرد. تصمیم گیری اینکه از کدام ماده برای روکش استفاده شود،با خود  بیمار است.

دندانپزشک فاکتورهای مختلف را در نظر می گیرد ، مانند:

 • موقعیت و عملکرد دندان
 • بافت لثه
 • ترجیح بیمار
 • میزان مشخص بودن دندان هنگام لبخند زدن
 • رنگ دندان

 

مراحل قرارگیری روکش روی دندان طبیعی:

برای تکمیل درمان معمولاً طی ۲ جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام می شود.

دندانپزشک دندان را با برداشتن قسمت بیرونی آن آماده می کند. هرگونه پوسیدگی نیز برداشته می شود. در صورت نیاز به ساختار اضافی دندان برای حمایت از تاج ، دندانپزشک شما می تواند هسته دندان را بسازد.

سپس قالبگیری دقیقی از تاج دندان ساخته می شود.

ممکن است نیاز باشد یک تاج موقت روی دندان قرار داده شود. این معمولاً کمتر از ۲ هفته طول می کشد. در این حالت، دندان ممکن است نسبت به گرما و سرما حساس باشد. در این مدت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده خودداری کنید.

وقتی روکش جدید آماده شود، دندانپزشک آن را در دهان شما قرار می دهد و اقدامات لازم انجام می شود. درصورتی که شما و دندانپزشک از ظاهر آن احساس رضایتمندی داشته باشید، روکش به جای خود سیمان می شود.

همانند دندانهای طبیعی، روکش ها نیز ممکن است شکسته شوند. و یا حفره ای در زیر دندان روکش شده ایجاد شود.

 

برای جلوگیری از حفره یا صدمه به روکش های دندانی:

 • روزانه دو بار مسواک بزنید و بین دندانهای خود را هر روز تمیز کنید.
 • از جویدن غذاهای سخت، یخ یا سایر اشیاء سخت مانند مداد به ویژه در صورت داشتن روکش های به رنگ دندان خودداری کنید.
 • برای معاینات منظم و جرم گیری دندان ها حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

برچسب های سایت

water flossing water flossing چیست ارتودنسی دندان استفاده از نخ دندان حین درمان ارتودنسی ایمپلنت دندان ایمپلنت های دندانی بهترین دندانپزشک زیبائی بهترین دندانپزشک زیبائی ترمیمی بهترین دندانپزشک زیبائی ترمیمی در سعادت آباد بهترین دندانپزشک زیبائی در سعادت آباد بهترین دندانپزشک کودکان بهترین دندانپزشک کودکان در سعادت آباد بهترین دکتر ارتودنسی بهترین دکتر ایمپلنت دندان بهترین دکتر زیبائی دندان بهترین زمان استفاده از نخ دندان بهترین کلینک دندانپزشکی تکنیک های استفاده از نخ دندان جراحی دندان عقل درمان پوسیدگی دندان دندان عقل دندانپزشکی ترمیمی در تهران دندانپزشکی ترمیمی سعادت آباد دندانپزشکی زیبائی دندانپزشکی زیبائی سعادت آباد دندانپزشکی کودکان سعادت آباد دکتر رضا ناصری دکتر سید رضا ناصری دکتر سید رضا ناصری دندانپزشک دکتر ناصری دکتر ناصری دندانپزشک روکش دندان سوپر فلاس طریقه استفاده از نخ دندان عصب کشی دندان فلاس تریدر مراقبت از دندانهای شیری نخ دندان نخ دندان حین درمان ارتودنسی همه چیز درباره نخ دندان پوسیدگی دندان کشیدن دندان عقل کلینیک دکتر ناصری کلینیک دکتر ناصری سعادت آباد کلینیک دکتر ناصری شهرک غرب