دندانپزشکی کودکان

/دندانپزشکی کودکان
دندانپزشکی کودکان۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۵:۳۴:۲۴

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

بزرگ شدن کودک، لبخند آنها نیز بزرگ می شود. و حتی با وجود دندانهای شیری، ممکن است زمان مناسب برای کودکان ۶ تا ۱۰ ساله باشد که درمان ارتودنسی را شروع کنند.

هدف درمان های دندانپزشکی در کودکان چیست؟

هدف اصلی دندانپزشکی کودکان آماده سازی و اصلاح فرم فک ها برای دندان های شیری موجود و رشد دندان های دائمی است.

مزایای درمان های دندانپزشکی در کودکان چیست؟

  • می تواند مشکلات جویدن را برطرف کند.
  • می تواند به صاف کردن دندانها کمک کند.
  • می تواند ظاهر لبخند کودک در حال رشد را بهبود بخشد.
  • می تواند در مورد عادتهای دهانی مانند مکیدن انگشت شست یا فشار زبان به دندان ها کمک کند.
  • می تواند درمان در سنین بزرگسالی را کوتاه تر و آسان تر کند.

نوزادان و کودکان در برابر مشکلات بهداشت دهان و دندان مصون نیستند. در سال ۲۰۰۲ ، مرکز بهداشت دهان و دندان در آمریكا طی گزارشی  بیان کرد كه پوسیدگی دندان (پوسیدگی دندان یا حفره) در كودكان پنج برابر شایع از آسم و هفت برابر شایع از تب یونجه است.

در سال ۲۰۰۵، مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها بیان کرد كه پوسيدگي دندان بيماري مزمن در كودكان و نوجوانان ۵ تا ۱۷ ساله است.

رژیم غذایی و مفهوم بهداشت دهان و دندان:

آنچه فرزندان شما می خورند روی دندانهای آنها تأثیر می گذارد. قندها (موجود در کیک، کلوچه، آب نبات، شیر و آب میوه) و نشاسته ها (که در بیسکوییت و چیپس سیب زمینی یافت می شود) می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. این نکته را باید اضافه کرد که تمیز کردن دندانهای بچه ها و کودکان دشوارتر است و مواد غذایی باقی مانده ها در دندان های کودکان باعث رشد باکتری ها و در نهایت پوسیدگی دندان آنها می شود.

اگرچه دندانهای کودکان (دندانهای شیری) در نهایت با دندانهای دائمی جایگزین می شوند، اما دندانهای سالم کودک برای سلامتی و رشد کلی کودک ضروری است.

برخی نوزادان با دندانهای نئوناتال (دندانهایی که در ماه اول تولد رشد می کنند) متولد می شوند که برای از خارج کردن دندان نئوناتال مراجعه به دندانپزشک ضروری است. حداقل یک دندان کودک تا شش ماهگی رشد می کند. و از همان زمان، به تمیز کردن و مراقبت نیاز دارد.

از شش ماهگی تا ۲۴ ماهگی، کودکان شروع به دندان دراوردن می کنند که این امر با نشانه هایی مانند تحریک پذیری و بدخلقی، گاز گرفتن اشیاء، سرازیر شدن آب دهان و کشیدن گوش است.

ضرورت های بهداشت دهان و دندان برای کودکان و نوزادان

در اینجا لیستی از ضروریات مراقبت از دندان از بدو تولد به شرح زیر آمده است:

تمیز کردن دندان کودک: دندانهای کودک باید به محض رشد کردن تمیز شوند. بعد از هر وعده غذایی ، دندانهای کودک خود را با یک دستمال مرطوب یا گاز پانسمان بشویید. هنگامی که بیش از یک دندان در دهان کودک رشد کرد، می توانید از یک مسواک کوچک (متناسب با سن کودک) استفاده کنید. قبل از این کار با دندانپزشک مشورت کنید. هر دو یا سه ماه یک بار مسواک را تعویض کنید. دندانهای کودکان را باید بعد از استفاده از دارو نیز مسواک بزنند. اسیدهای موجود در داروها ممکن است در مینای دندان را که به عنوان یک پوشش محافظ طبیعی برای دندان ها است، از بین بروند.

 ویزیت اول دندانپزشکی: این مهم است که کودک شما در سن یک سالگی به دندانپزشک مراجعه کند تا یک برنامه بهداشتی طولانی مدت و برنامه تمیز کردن حرفه ای دندان برای او تنظیم شود.

کاربرد سیلانت دندان: سیلانت یا شیارپوش برای محافظت از پوسیدگی دندان ها استفاده می شوند و به مدندان مناسب هستند. سیلانت‌ها از مواد پلاستیکی بی رنگ یا به رنگ سفید ساخته شده‌اند و برای محافظت سطوح دندان‌هایی که دارای شیارهای عمیق و منافذ می‌باشند، بخصوص برای سطح جونده دندان‌های خلفی که بیشترین پوسیدگی‌ها در آن‌ها یافت می‌شوند، بکار می‌روند.

درمانهای فلوراید: در مورد نیاز به درمانهای فلوراید با دندانپزشک خود مشورت کنید. فلوراید جزء اصلی در پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان است. این امر به این دلیل است که فلوراید ساختار مولکولی دندان را تغییر داده و باعث می شود که در برابر اسیدپاشی و پوسیدگی مقاوم تر باشد. هرچند که کودکان نیاز به رعایت تعادل در درمان فلوراید دارند. فلوراید بیش از حد می تواند مشکل ساز باشد و منجر به فلوئوروزیس دندانی شود.

نخ دندان: نخ دندان به کمک والدین باید هنگام رویش دو دندان در کنار یکدیگر شروع شود. استفاده از نخ دندان به صورت مستقل باید هنگامی اتفاق بیفتد که کودکان توانایی انجام این کار را به تنهایی (اغلب از سن شش سالگی) داشته باشند.

شستشوی دهان: شستن دهان معمولاً از سن هفت سالگی توصیه می شود، مشروط بر اینکه فرزند شما بتواند فعالیت را انجام دهد.

ارتودنسی: ارتودنسی ممکن است از سن هفت سالگی مناسب باشد.

به خاطر داشته باشید که این محدوده سنی فقط یک تخمین است. شما باید به توصیه های دندانپزشک کودکان توجه کنید.

معاینه های منظم:

با رشد کودک، ویزیت های دوره ای شش ماهه به صورت بخشی از برنامه های روزمره شما خواهد بود. توجه داشته باشید که مراجعه به دندانپزشک شبیه مراجعه به پزشک متخصص اطفال است. دندانپزشک اطفال در کلینیک دندانپزشکی ما راجع به حفظ سلامت دهان و دندان در محیطی آرام و دوستانه به شما کمک می کند.

هدف ما:

هدف ما این است که فرزند شما تجربه مثبتی در کلینیک ما داشته باشد. ما بر این باوریم که رفع مشکلات دندانپزشکی اگر در کودکی درمان نشود، ممکن است آثار جبران ناپذیری در بزرگسالی داشته باشد.