ترمیم دندان

/ترمیم دندان
ترمیم دندان۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۵:۳۳:۴۹

ترمیم دندان به روشهای مختلفی انجام می شود، که دندانپزشک می تواند دندانهای از دست رفته را جایگزین و یا قسمتهای از دست رفته ساختار دندان را ترمیم کند. ساختار دندان به دلیل پوسیدگی، وخیم بودن ترمیم قبلی و یا شکستگی دندان، ممکن است از دست برود. نمونه هایی از ترمیم شامل موارد زیر است:

  • ­پر کردن رایج ترین نوع ترمیم دندان است. دندانها را می توان با مواد آمالگام (نقره ای و یا طلایی رنگ) و یا مواد همرنگ دندان که به آن پر کننده های رزین کامپوزیت گفته می شود، ترمیم کرد.
  • روکش ها یک “کلاهک” به شکل دندان هستند که برای بازگرداندن شکل و اندازه، استحکام، ظاهر، برای نگه داشتن یک بریج در محل یا پوشاندن یک ایمپلنت دندانی استفاده می شوند.
  • بریج ها دندانهای کاذبی هستند که برای پر کردن شکاف ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده اند. بریج ها یا پل ها را می توان از هر دو طرف به روکش ها متصل نمود و به طور دائمی در محل قرار داد.
  • ایمپلنت ها ریشه دندان جایگزین هستند. ایمپلنت در واقع یک پیچ وچک از جنس فلز است که در استخوان فک در قسمتی قرار داده می شود که دندان آن از دست رفته باشد. سپس با یک دندان جایگزین به نام تاج پوشانده می شود.
  • دندان مصنوعی جایگزینی قابل جابجایی برای دندانهای از دست رفته و بافتهای اطراف است. آنها از رزین آکریلیک ساخته شده اند که گاه با اتصالات فلزی ترکیب می شوند. پروتزهای کامل تمام دندان ها را جایگزین می کند. پروتزهای جزئی زمانی استفاده می شوند که برخی از دندانهای طبیعی باقی مانده باشند و توسط قلاب های فلزی به دندانهای طبیعی متصل شوند.

restoration