لمینت دندان

/لمینت دندان
لمینت دندان۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۵:۳۴:۵۷

لمینت ها بسیار نازک هستند و روکش های دندانی به طور جداگانه برای هر دندان تولید می شوند. آنها از نظر شکل ظاهری شبیه به ناخن های مصنوعی هستند. سفیدی طبیعی رنگ لمینت های سرامیکی و قابلیت انتقال نور باعث می شود لمینت ها کاملاً شبیه دندان های واقعی به نظر برسند.

در واقع ، تقریبا ۷۰٪ از افراد مشهور لبخند خود را مدیون دندانپزشکی مدرن هستند. روکش (ونییر) لمینت  لبخندی زیبا را برای ما فراهم می کند.

لمینت ها پروتزهای سرامیکی بسیار نازکی هستند که روی دندان واقعی بیمار قرار می گیرند. در خنده های موسوم به “خنده هالیوود” ، همیشه روکش های چند لایه در صدر هستند.

علاوه بر ویژگی های زیبایی شناسی، لمینت ها بسیار بادوام، ماندگار و قدرتمند هستند. در عین حال، آنها یك راه حل ایده آل برای از بین بردن مشکلات جزئی در دندان طبیعی شما هستند. آنها عمدتاً برای ترمیم دندانها در ناحیه قدامی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما در سالهای اخیر استفاده از آن در مناطق عقبی نیز آغاز شده است.

ونییرها (روکش ها) یا از کامپوزیت و مستقیماً در مطب ساخته می شوند (به آنها ونییر کامپوزیت گفته می شود) یا از سرامیک و در آزمایشگاه ساخته می شوند (به آنها ونییر سرامیک گفته می شود).

  • لمینیت های سرامیکی: نسبت به لمینیت های کامپوزیت مقاومت بیشتری دارد و از تنوع رنگ کامل تر و نیز ظرافت بیشتری نسبت به کامپوزیت ها برخوردار هستند.
  • لمینت های کامپوزیتی: قوام رنگی در این نوع لمینت کمتر است ، اما قیمت آن بیشتر است .یکی از مزایای این لمینت این است که تراشیدن دندان کمتر است.

شرایطی که به طور کلی از لمینت های پرسلن استفاده می شود:

تغییر رنگ دندان ها: تغییر رنگ شدید دندان با روش های معمول سفید کردن دندان از بین نمی رود. لمینت ها روشی دائمی ، آسان و مؤثر برای چنین مشکلاتی هستند.

شکستگی یا آسیب دیدگی دندان: شکستگی یا آسیب دیدن مینای دندان در بین بیماران بسیار شایع است. این آسیب ها می توانند به دلیل تروما و یا دندان قروچه در هنگام خواب ایجاد شوند.

شکاف بین دندانها: دندانهای ذوزنقه ای و حفره های دندان اکثراً مشکلات ارتودنسی هستند، اما مواردی وجود دارد که با استفاده از لمینت ها می تواند به نتایج بسیار سریعتر و مطلوب تری برسند.

برخی از بیماران رنگ طبیعی دندان خود را با انواع روش های سفید کردن دندان مجدداً به دست می آورند، اما در برخی از بیماران تغییر رنگ به حدی است که روش های معمول برای سفید کردن دندان آنها کافی نیست.

تغییر رنگ دندانها یک مشکل اساسی در دندانپزشکی است و معمولاً به دلیل عادات و سبک زندگی ما اتفاق می افتد. مصرف مکرر نوشیدنی های رنگی مانند قهوه و چای تغییر رنگ دندان را به شدت تسریع می کند.

فرآیند درمان ونییر لمینت با تراشیدن مینای دندان به اندازه حدوداً ۰.۵ میلی متر شروع می شود. با برداشتن این لایه، قالب گیری انجام می شود و یک ونییر لمینت مناسب در آزمایشگاه دندانپزشکی تهیه می شود. و در مرحله آخر اطمینان حاصل می شود که لمینت به صورت ایده آل روی دندان های بیمار قرار گرفته و بطور دائمی با دندان پیوند خورده  است.

لمینت ها درمانی طولانی مدت برای بیمارانی است که مرتباً بهداشت دهان و دندان را حفظ می کنند. علاوه بر این ، یک بیمار باید کاملاً دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کند. در طی این بررسی ها ، دندانپزشک شما جرم ها و پلاک های موجود در دهان شما را تمیز می کند، عمر پرسلن لمینت شما را طولانی تر می شود و لبخند درخشانی به بیمار می بخشد که سالها ماندگار خواهد ماند.