همه چیز درباره نخ دندان

//همه چیز درباره نخ دندان

همه چیز درباره نخ دندان

بهترین زمان استفاده از نخ دندان:

 مسواک زدن دو بار در روز توصیه شده است. با این وجود هیچ زمانی برای نخ دندان کشیدن ایده آل درنظر گرفته نشده است. هر زمانی که افراد فرصت استفاده صحیح از نخ دندان را پیدا کنند، می توان آن را انجام دهند. در طول خواب، بزاق دهان و محافظت از دندان کاهش می یابد، از این رو استفاده از نخ دندان در طول شب یا یک بار در ۲۴ ساعت گزینه مناسبی است. استفاده منظم از نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک ها شده و از بروز بیماری های مربوط به دندان هم جلوگیری خواهد کرد . نخ دندان همچنین از باقی ماندن ذرات غذا در بین دندان ها، از پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهد کرد .

یک تکه نخ دندان، نباید بیش از یکبار استفاده شود زیرا ممکن است سبب رشد باکتری ها را در دهان شود. گاهأ در مورد استفاده مجدد از نخ دندان بیش از یکبار و بعد از شستشو و خشک کردن آن سؤال می شود، زیرا اعتقاد بر این است که باکتریهای دهان ممکن است در شرایط خشک زنده نمانند. با این وجود، ممکن است نخ دندان راندمان تمیز کنندگی را پس از یک بار استفاده از دست داده باشد و باکتریهای موجود در دهان را دوباره بازگرداند. با توجه به این امر، توصیه می شود فقط یک بار از هر تکه نخ دندان استفاده شود.

مسواک زدن بعد از نخ دندان نتیجه بهتری دارد زیرا در هنگام مسواک زدن خمیردندان به طور مستقیم به دندانها دسترسی دارد و هنگامی که مرتباً دهان را می شوییم و آبکشی می کنیم، اگر چیزی هنوز در بین دندانها یا اطراف دندان باقی مانده باشد، به راحتی خارج می شود.

برخی از اشتباهات متداول در استفاده از نخ دندان، نگه داشتن نخ با همان انگشتانی است که برای جابجایی نخ استفاده می شود. اگرچه این کار ممکن است برای نخ دندان کردن دندان های جلویی مشکل نداشته باشد، ولی برای دندانهای عقبی ممکن است دشوار باشد. همچنین استفاده از یک تکه کوتاه نخ می تواند مانع انجام کامل نخ دندان کشیدن شود.

 

تکنیک های استفاده از نخ دندان:

  • حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر از نخ را دور دو انگشت میانی بپیچید. نخ را به طور محکم بین انگشتان شست و انگشتان اشاره دست خود نگه دارید. این به آزاد کردن دیگر انگشتان دست کمک خواهد کرد، زیرا این انگشتان دست نخ را جابجا می کنند.
  • نخ دندان را به فضاي بين دنداني هدايت کنيد و  باحرکت آرام آن را به سمت لثه ببريد. وقتي به خط لثه رسيديد به نخ دندان انحنايي مانند حرف C بدهيد و نخ دندان را دور دندان حلقه کنيد. با نيروي ملايم و در حاليکه تماس آن با لثه و دندان حفظ شود، آن را در فضاي بين لثه و دندان حرکت دهيد.

“همين شيوه را براي ساير دندانها نیز مورد استفاده قرار دهيد. فضاي پشت آخرين دندان هاي موجود در هر فک که معمولا فضاي پشت دندان عقل و يا دندان آسياي دوم است را فراموش نکنيد.”

 

water flossing چیست؟

روش دیگر برای تمیز کردن بین و اطراف دندان ها، water flossing است. این دستگاه به طور مداوم آب را اسپری می کند تا باقیمانده غذا را از بین دندان ها خارج کند و بسیار شبیه نخ دندان سنتی عمل می کند. برای افرادی که ارتودنسی انجام داده اند و یا روکش پل ثابت برای دندان آنها استفاده شده است، water flossing می توانند کمک کننده باشد. اثبات شده است که water flossingها برای از بین بردن پلاک های دندانی بی خطر و موثر هستند.

 

روش استفاده از دستگاه های نگهدارنده نخ دندان:

ممکن است برای برخی از افراد تمیز کردن دندانهای عقبی یا سطح مجاور دندانها یا فضای بین دندانی دشوار باشد. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که استفاده نادرست از نخ دندان می تواند باعث صدمه یا آسیب شود. استفاده از نگهدارنده نخ دندان برای افرادی که استفاده از نخ دندان برای آنهل مشکل است، می تواند مفید باشد.

 

نگهدارنده نخ دندان

 

استفاده از نخ دندان حین درمان ارتودنسی:

کشیدن نخ دندان هنگامی که روی دندانهای خود براکت ارتودنسی دارید مشکل تر و در عین حال از هر زمان دیگری مهمتر است. بیماران ارتودنسی می توانند از سوپر فلاس و فلاس تریدر ها استفاده کنند:

 

روش استفاده از سوپر فلاس:

  • بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید.
  • انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان برده و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید.

هر دو مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. پس از کشیدن نخ دندان بین سیم ارتودنسی و براکت ها نوبت به دندانهای دیگری که روی آنها براکت نیست می رسد که به روش معمول انجام خواهد شد. همیشه پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، دهان خود را با آب بشویید.

super floss

 

استفاده از فلاس تریدر:

فلاس تریدر ارتودنسی ابزاری یک بار مصرف و ارزان است که به راحتی در هر مغازه ای که مسواک و خمیر دندان یافت می شود قابل دسترس می باشد. طول کوتاهی از نخ دندان را داخل فلاس تریدر رد کرده و سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید. در ادامه نخ را در ناحیه تماس دندانها بالا و پایین ببرید.

 

floss threader

 

نکات مهم در کشیدن نخ دندان حین درمان ارتودنسی:

اگرچه کشیدن نخ دندان در حضور براکت ها کار مشکلی است ولی با رعایت نکات ذیل می توان آن را تسهیل نمود:

از نخ دندان مومی (Waxed) استفاده کنید زیرا نخ غیر مومی (Unwaxed) بیشتر احتمال گیر کردن و ریش ریش شدن بین دندانها و روی براکت ها دارد.

 

از طول کافی نخ در حدود ۵۰ سانتی متر استفاده کنید. انتهای نخ را دور انگشتان میانی دو دست خود پیچیده و آن را بین تمامی دندانها تا زیر لثه ببرید و بیرون بکشید تا خرده های غذایی و پلاک خارج گردند. بخش تمیز نخ را از دور انگشتان خود به تدریج آزاد کنید تا به این ترتیب نخ را از ابتدا تا انتهای آن استفاده کرده باشید.

دقت کنید که نخ را تنها بین دندانها بالا و پایین نبرید بلکه با حرکات دقیق روی سطوح دندانی و زیر لثه ببرید تا به خوبی پلاک و خرده های غذایی روی دندان ها پاک شوند.

توسط |۱۴۰۲/۵/۲۸ ۱۴:۳۵:۰۰دی ۱۱ام, ۱۳۹۸|مقالات|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه