عوارض پوسیدگی دندان

//عوارض پوسیدگی دندان

عوارض پوسیدگی دندان

همه ما مقصر هستیم. چون فقط زمانی به دندانپزشک مراجعه می کنیم که دندان درد داشته باشیم. با اینکه ویزیت های منظم دندانپزشکی و اختصاص دادن مقداری از بودجه و درامد هر شخص برای هزینه های دندانپزشکی سخت است، اما این مسئله مهم است و باید بخاطر بسپارید که مراقبت خوب از دندان ها یک سرمایه گذاری مادام العمر است. با حضور در معاینات منظم دندانپزشکی و ارتودنتیست می توان اطمینان حاصل نمود که هرگونه عوارض پوسیدگی دندان بر بدن در اوایل آن تشخیص داده شود و قبل از بدتر شدن درمان می شود.

فقط بخاطر بسپارید، اگر صبر کنید تا درد ناشی از پوسیدگی دندان را تجربه کنید، آسیب های زیادی را باید بپذیرید.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان تخریب تدریجی لایه بیرونی مینای دندان شماست که معمولاً توسط باکتریهای معروف به پلاک بوجود می آید که روی دندان ایجاد می شود. مصرف غذاهای نشاسته ای یا نوشیدنی های قندی می تواند باعث شود پلاک روی دندان شما شروع به تولید اسیدهای مضر کند، که به آرامی لایه مینای محافظ دندان شما از بین می رود. نتیجه ازبین رفتن مینای دندان ایجاد یک حفره روی دندان است.

عوارض پوسیدگی دندان بر بدن:

درد، نشانه اصلی پوسیدگی دندان است. اگر پوسیدگی گسترش یابد، ممکن است سبب تحریک عصب دندان شود. در این صورت درد  بسیار شدید تر می شود و باعث ایجاد حساسیت شدید دندان در برابر گرما و سرما می شود. اگر این مسئله را تجربه کرده اید، باید سریعاً به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا ببینید که آیا درمان پوسیدگی با پر کردن ممکن است. اگر پوسیدگی خیلی زیاد گسترش یافته و عصب آن نیز درگیر شده باشد، ممکن است به درمان کانال ریشه (عصب کشی) احتیاج داشته باشید. پوسیدگی دندان و درگیری عصب آن همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، زیرا باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند قابل انتقال هستند و دهان یک نقطه اصلی ورود به بدن است.

در حالی که درد شایعترین مشکلی است که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود، اما این مشکل همچنین می تواند بدن شما را برای طیف وسیعی از بیماریها مستعد کند. سلامتی دهان و دندان با ایجاد یا تشدید بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و ریه، سکته مغزی یا اضطراب اجتماعی و افسردگی می تواند سلامت عمومی شما را مختل کند. این مشکل عوارض جانبی دیگری هم شامل مشکل در بلع و صحبت کردن، درد مزمن و بی خوابی دارد.

گاهی اوقات، بیماری های دهان و دندان نشانه رژیم غذایی ضعیف و سوء تغذیه است. افزایش مصرف قند و نشاسته می تواند تأثیرات چشمگیری بر روی دندان ها و لثه ها، و نیز بر سلامت عمومی و تندرستی بگذارد. به نوبه خود، از دست رفتن دندانهای دائمی (بزرگسالان) و متعاقبأ ناراحتی در جویدن غذا، می تواند منجر به مشکلات تغذیه ای دیگری شود، که عواقب جبران ناپذیری بر بدن دارد.

بیماری لثه، که همچنین با پوسیدگی دندان همراه است، می تواند تأثیرات جدی بر سلامتی بدن داشته باشد. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به از بین رفتن بافتهای نرم در دهان شود و در طولانی مدت باعث ناتوانی و گاهأ مرگ شود. مطالعات انجام شده توسط دانشگاه نیویورک یافته هایی را تأیید کرده است که ارتباط احتمالی بین بیماری پریودنتال (لثه) و اختلال عملکرد شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر را تأیید می کند. گفته می شود التهاب لثه ها ناشی از پوسیدگی دندان باعث التهاب مغز، نرون ها و آلزایمر می شود.

بیماری های دهان و دندان کودکان:

پوسیدگی دندان یک مشکل شایع دندان در کودکان و نوجوانان است که دارای عوارض جانبی احتمالی شدید است. در صورت عدم درمان، باعث اختلال در گفتار، کج شدن دندان های دائمی و یا عدم رشد کامل فک می شوند. به گفته کارشناسان بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی دندان کودکان یا بیماری های دندانی کودکان یک بیماری مهم و مزمن دوران کودکی در سراسر جهان به شمار می آید.

این بیماری می تواند برای رشد دهان و دندان کودکان مضر باشد و بر عملکرد گفتار، تغذیه و عزت نفس تأثیر بگذارد. همچنین می تواند منجر به غیبت در مدرسه و حتی در صورت عدم درمان بستری شود. بنابراین، نقش والدین بسیار مهم است که با تشویق به مسواک زدن روزانه دندانها، عادتهای غذایی خوب و معاینات منظم دندانپزشکی، به فرزندان خود عادتهای بهداشت دهان و دندان را بیاموزند.

آناتومی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان:

اگرچه پوسیدگی دندان به طور کلی اتفاق بدی محسوب می شود، در همه این موارد راه حلهای خوبی هم وجود دارد.

بسیاری از ما در کم کاری مقصر هستیم … آیا آخرین باری را که مسواک خود را تعویض کردید به خاطر دارید؟ آخرین باری که نخ دندان استفاده کردید کی بود؟ آیا هر بار به مدت ۲ دقیقه مسواک می زنید؟ یا به صورت ارادی و طی گذر زمان از هر مروارید سفید در دهان خود میگذرید…

به طور کلی، هر فرد باید یک مسواک با برس نرم (ترجیحا برقی باشد، اما سنتی نیز می تواند این کار را انجام دهد)، نخ دندان، خمیردندان حاوی فلوراید (اگرچه این همیشه برای همه مناسب نیست؛ اگر سؤال یا نگرانی دارید با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید) و دهانشویه.

البته مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بخش عظیمی از بهداشت موثر بر دهان و دندان است، اما باید توجه مناسبی نیز به رژیم غذایی شود. یک رژیم متعادل نه تنها به دندانها و لثه های شما، بلکه به سلامت کلی شما نیز کمک می کند، بنابراین خوردن غذای خوب و جلوگیری از مصرف مقادیر زیاد قند و چربی سود زیادی می تواند داشته باشید.

در حالی که همه ما می دانیم که نوشیدنی ها و غذاهای قندی می توانند دندان هایمان را پوسیده کند، اما به طور کامل اجتناب از خوردن قند بسیار سخت است. اگر گاهی اوقات چیزهای شیرین میخورید، دهان خود را با آب یا دهانشویه بشویید. کربوهیدراتهای پیچیده می توانند حاوی نشاسته هایی باشند که چسبنده هستند و می توانند ساعت ها بعد از غذا بر روی دندان بمانند. پلاک روی دندانهای ما از اسیدهای قندی و نشاسته ای تغذیه می کنند، بنابراین شستن بقیه مواد غذایی که می خوریم برای دندان ها و لثه های سالم بسیار حیاتی است.

اگر میخواهید برای مراقبت صحیح از دندانهای خود وقت بگذارید، هیچ چیز نمی تواند شما را از داشتن یک لبخند سالم و خوشحال منع کند. بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند منجر به عواقب بسیار ترسناکی شود، بنابراین اگر نگرانی در مورد سلامتی دهان خود دارید، حتماً به کلینیک دکتر ناصری بیایید و ما را ببینید!

توسط |۱۴۰۲/۵/۲۸ ۱۴:۳۴:۲۰آذر ۲۷ام, ۱۳۹۸|مقالات|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه