جراحی دهان و فک و صورت

/جراحی دهان و فک و صورت
جراحی دهان و فک و صورت۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۵:۳۳:۵۶

جراحی دهان و فک و صورت چیست؟

جراحان دهان و فک و صورت متخصص در تشخیص و درمان طیف گسترده ای از اختلالات موثر بر صورت و اسکلت صورت از جمله فک و حفره دهان هستند.

آموزش های همزمان در هر دو حوزه پزشکی و دندانپزشکی جراحان دهان و فک و صورت را قادر می سازد در شرایط  که بیمار نیاز به تخصص در هر دو زمینه دارد، درمان کنند. این شاخه شامل طیف وسیعی از مشکلات جراحی شایع دهان (مثلاً دندانهای به هم چسبیده، ایمپلنت های دندانی)، عدم تناسب مادرزادی فک و صورت، ترومای صورت، سرطان دهان، بیماری غدد بزاقی دهان، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و بیماریهای مختلف خوش خیم (به عنوان مثال کیست و تومورهای فک)می باشد.

جراحان دهان و فک و صورت بر معالجه مشکلات مربوط به بافتهای سخت و نرم صورت، دهان و فک تمرکز می کنند. شما ممکن است توسط دندانپزشک عمومی خود برای کشیدن دندان به علت پیچیدگی به یکی از این متخصصان معرفی شوید. یا اگر مشکوک به  تراز نبودن فک باشید، ممکن است ارتودنتیست شما را برای معاینه به جراح فک و صورت معرفی کند.

لازم نیست برای هر نوع جراحی دهان و دندان به یک جراح دهان و فک و صورت مراجعه شود. بسیاری از دندانپزشکان در روشهای متداول مانند استخراج های ساده متخصص هستند. با این حال ، برای درمان های پیچیده ای که ممکن است به اقدامات تهاجمی تری نیاز داشته باشند، ممکن است این متخصصان توصیه شوند.

درمان های انجام شده توسط جراحان دهان:

کشیدن دندان احتمالاً متداولترین روشی است که جراحان دهان انجام می دهند. در مواردی که دندانهای عقل تحت فشار قرار می گیرند، اغلب به این متخصصان ارجاع می شوند، یعنی در موقعیتی قراردارند که نمی توانند به درستی رشد کنند. عمل جراحی معمولاً برای از بین بردن دندانهای شکسته لازم است، و معمولاً حتی اگر دندانهای آسیب دیده هیچ نشانه ای از درد ایجاد نمی کنند توصیه می شود. خوشبختانه این روش معمول است و اغلب در مطب دندانپزشکی با استفاده از تکنیک های دندانپزشکی تسکین درد انجام می شود.

جراحی اصلاحی فک (ارتوگناتیک) زمانی لازم است که ارتودنسی برای تصحیح فرم دندان و فک کافی نباشد. همچنین، درمان جراحی برای ترمیم ناهنجاری های مادرزادی (نقص هنگام تولد) یا برای درمان شرایط سخت در ارتودنسی، مشکلات اسکلتی و سایر اختلالات ضروری است. در این روش که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، ممکن است استخوان های صورت و فک تغییر شکل داده شوند و مجددأ جایگذاری شوند و فک ها و دندان ها مجدداً ترمیم شوند. جراحان دهان غالباً در درمان و انجام این نوع جراحی ها با متخصص ارتودنتیست همکاری می کنند، که ممکن است در مواردی که ارتودنسی به تنهایی قادر به رفع مشکل نباشد، مورد نیاز باشد.

جراحی شکاف لب / کام نوع خاصی از جراحی است که اغلب توسط جراحان دهان و فک و صورت انجام می شود تا تغییرات ساختار صورت ناشی از این نقص هنگام تولد اصلاح شود.

جراحی ترمیمی ممکن است بعد از آسیب دیدگی شدید (تراما) دندان یا صورت لازم باشد، که می تواند ناشی از تصادف، آسیب دیدگی در محل کار و بسیاری از دلایل دیگر باشد. این عمل جراحی نیز گاه به دنبال برداشتن تومور لازم است. جراحان دهان و فک و صورت در ترمیم و بازسازی ساختارهای صورت تخصص دارند و در کار با هر دو بافت سخت و نرم مهارت دارند.

این متخصصان همچنین می توانند یک پایه محکم برای کارهای زیبایی و ترمیمی دندان از جمله قرار دادن ایمپلنت دندان، که روشی برای تعویض دندان ترجیح داده شده توسط بسیاری از بیماران است را ایجاد کنند. بسته به وضعیت فک، روشهای پیوند استخوان ممکن است برای قرار دادن مناسب ایمپلنت ها در فک مورد نیاز باشد. هنگامی که پروتزها به عنوان یک روش جایگزینی مناسب دندان انتخاب شوند ، جراحان دهان می توانند در صورت لزوم استخوان فک را برای اطمینان از جایگزینی مناسب ایمپلنت در دهان  صاف و تغییر شکل دهند.

علاوه بر این روشهای معمول، ممکن است از جراحان دهان و فک و صورت دعوت شود تا با مواردی از آپنه‌ خواب یا وقفه تنفسی در خواب، درد صورت و عفونت، بیوپسی یا بافت برداری و رفع ضایعات و تشخیص و درمان برخی از سرطانهای دهان مشورت کنند. تجربه بالینی گسترده ای که این متخصصان برای بیماران خود به ارمغان می آورند می توانند در صورت نیاز بسیار کمک کننده باشد.