همه چیز درباره دندان عقل

//همه چیز درباره دندان عقل

همه چیز درباره دندان عقل

دندانهای عقل، سومین و آخرین مجموعه از دندانهایی آسیا هستند که در بیشتر افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی رشد می کنند. گاهی اوقات این دندانها می توانند درصورت سالم بودن و صحیح رشد کردن ، یک دارایی ارزشمند برای دهان محسوب شوند، اما در بیشتر مواقع، آنها به صورت نادرست رشد می کنند و باید کشیده شوند.

ممکن است دندانهای عقل در راستای دندانهای دیگر قرار نگرفته باشند و به صورت افقی قرار بگیرند. یا نسبت به مولر دوم زاویه دار باشند و یا از آن دور شوند. به عبارتی دیگر به سمت داخل یا خارج از فک زاویه بگیرند. در این صورت دندانهای عقل موجب بهم ریختی نظم دندان ها و یا آسیب به دندانهای مجاور، استخوان فک یا اعصاب می شوند.

دندانهای عقل نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند، آنها درون بافت نرم و یا استخوان فک محصور می شوند یا فقط تا اندازه کمی از لثه خارج می شوند که این باعث می شود باکتری ها به اطراف دندان وارد شوند و باعث ایجاد عفونت شوند که منجر به درد ، تورم، سفتی فک می شود. دندانهای عقل نیز بیشتر مستعد پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه هستند، به دلیل اینکه محل استقرار سخت و موقعیت نامناسب آنها مسواک زدن و نخ دندان را مشکل می کند.

 

چگونه می توان از روند رشد دندانهای عقل مطلع شد؟

از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان عقل خود سؤال کنید. او ممکن است با استفاده از اشعه ایکس حضور و میزان همراستا بودن دندانهای عقل شما را ارزیابی کند. همچنین ممکن است دندانپزشک شما تصمیم بگیرد که دندان عقل شما را جراحی کند.

دندانپزشک یا جراح دهان شما ممکن است توصیه کند که دندانهای عقل شما حتی قبل از بروز مشکلات خارج شوند. این کار برای جلوگیری از استخراج دردناک تر یا پیچیده تر است که ممکن است چند سال بعد انجام شود. برداشتن دندان عقل در جوانی آسان تر است، هنگامی که ریشه دندان عقل هنوز کاملاً توسعه نیافته و استخوان متراکم تر است. در افراد مسن، زمان بهبودی طولانی تر است.

 

چگونه دندان های عقل کشیده می شوند؟

دندانپزشک یا جراح دهان و دندان شما می تواند با سهولت نسبی دندان عقل شما را خارج کند، این کار بستگی به موقعیت و مرحله رشد آنها دارد. دندان عقلی که به طور کامل از لثه فوران می کند، به راحتی مانند هر دندان دیگر قابل استخراج است. اما، دندان عقلی که زیر لثه ها باشد و در استخوان فک تعبیه شده باشد، نیاز به برش لثه ها و سپس برداشتن بخشی از استخوان موجود در بالای دندان دارد. غالباً برای برداشتن دندان در این شرایط به جای اینکه دندان به صورت کامل برداشته شود به بخش های کوچک تقسیم و خارج می شود تا مقدار استخوانی که باید برای کشیدن دندان خارج شود، به حداقل برسد.

 

سن رویش دندان عقل چه زمانی است؟

دهان شما در زندگی دچار تغییرات زیادی می شود. یکی از نقاط عطف عمده دندان که معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی اتفاق می افتد ، ظاهر شدن دندان های مولر(آسیای بزرگ) سوم شماست. به این دندان ها، دندانهای عقل گفته می شود زیرا در سنین بالغ تری رشد می کنند.

هنگامی که آنها به درستی رشد کنند، می توانند به شما در جویدن کمک کنند. طبیعی است وقتی دندان عقل شما ظاهر می شود کمی احساس ناراحتی کنید، اما اگر درد دارید ، سریعاً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

Wisdom teeth grow

 

فضای کافی برای رشد دندان عقل؟

اگر فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد یا در وضعیت غلط قرار بگیرند، این دندانها می توانند منجر به مشکلاتی شوند. اگر دندانپزشک شما می گوید دندان های عقل شما تحت فشار قرار دارند، این بدان معناست که آنها در فک یا زیر لثه شما گرفتار شده اند.

هنگامی که دندانهای عقل شما مسیر رشد خود را در لثه شما طی می کنند، دندانپزشک علائم زیر را بر روی دهان شما بررسی می کند:

دندانهای عقل که در موقعیت مناسبی قرار ندارند می توانند موجب تجمع مواد غذایی شوند. که مکانی برای ایجاد حفره و رشد باکتریها است.

 • دندانهای عقلی که به درستی رشد نکرده اند، می تواند موجب بسته شدن شکاف بین دندان عقل و دندانهای مولر کنار آنها شود و در نهایت تمیز کردن بین دندان ها را دشوار کند.
 • دندانهای عقلی که تا حدی از بین رفته اند می توانند مکانی برای رشد باکتری ها و ورود آنها به لثه ها و مکانی برای ایجاد عفونت باشند. این همچنین ممکن است منجر به درد، تورم و سفتی در فک شما شود.
 • دندان های عقل اگر فضای کافی برای رشد نداشته باشند ممکن است موجب به هم ریختگی و آسیب دندان های دیگر شوند.
 • دندان عقلی که نهفته باشد، می تواند موجب ایجاد کیست روی دندان و یا در نزدیکی آن شود. که این مسئله می تواند به ریشه دندانهای اطراف و یا استخوانی که از دندانهای شما پشتیبانی می کند آسیب برساند.

Wisdom teeth

 

چرا گاهی لازم است دندانهای عقل کشیده شوند؟

هر بیمار منحصر به فرد است، اما به طور کلی، دندانهای عقل ممکن است در صورت وجود نشانه های زیر در دهان نیاز به برداشته شدن داشته باشند:

 • درد
 • عفونت
 • کیست
 • تومورها
 • آسیب به دندانهای همسایه
 • بیماری لثه
 • پوسیدگی دندان (در صورت عدم امکان ترمیم دندان)

 

دندانپزشک شما همچنین ممکن است کشیدن دندانهای عقل را به عنوان بخشی از درمان برای ارتودنسی یا سایر مراقبتهای دندان توصیه کند.

 

چگونه از دندان های عقل خود را محافظت کنیم؟

دندانهای عقل که برداشته نمی شوند باید مرتباً کنترل شوند زیرا احتمال بروز مشکلات بعدی وجود دارد. با افزایش سن، آنها در معرض خطر بیشتری برای سلامتی قرار دارند و این شامل مشکلات ممکن است مربوط به دندانهای عقل آنها نیز باشد. حتماً دندانهای عقل خود را نخ دندان بکشید و مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ویزیت های منظم دندانپزشکی به دندانپزشک اجازه می دهد دندانهای عقل و سلامت کلی دندان های شما را ارزیابی کند.

در کلینیک دکتر ناصری، پس از معاینه و عکس برداری از فک و دندان بیمارتوسط دندانپزشک، در مورد بهترین راه درمان تصمیم گیری می شود. برای مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۶۸۷۰۱۳ تماس بگیرید.

توسط |۱۴۰۲/۵/۲۸ ۱۴:۳۴:۳۶دی ۳ام, ۱۳۹۸|مقالات|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه